Výpravy do Peru

map

Již delší dobu tebou proudí myšlenka, že by to chtělo učinit další krok v duchovním růstu? Podstoupit cestu za poznáním sama sebe? Láká tě šamanství a původní přírodní vědění jihoamerických indiánů? Peru je mýtická země plná tajemství a dobrodružství všeho druhu.

Skládá se ze tří rozdílných oblastí. Pobřeží je převážně tvořeno pouští a horami. Protkáno zelenými oázami díky řekám stékajícím z mohutných And. Horský pás se táhne celou Amerikou a chrání tak od divokých větrů tropickou pralesní oblast. Každý z těchto jedinečných biotopů má své kouzlo. Hlavní město Peru se jmenuje Lima. Má téměř tolik obyvatel jako celá Česká Republika. Je to místo kontrastů. Mrakodrapy shlížejí do minulosti španělských staveb a ještě starších pyramid. Nedaleko od nich rostou nádherné moderní parky společně s obchodními centry.

Ve vzduchu se vznáší cosi mlhavého, pravděpodobně směs smogu a vlhkosti od Pacifiku. Na první pohled prázdné ostrovy u pobřeží Peru obývají kolonie mořských ptáků, lvounů a také tučňáků žijících nejblíže k rovníku. Peruánská poušť je poseta zbytky pyramid z období Inků, ale i mnohem starších kultur, které pravděpodobně ani nepocházejí z planety Země.

Je již více než jasné, že původní obrazce na planině Nazca sloužily jako odletové plochy pro kosmické lodě. Možná je pod nekonečným pískem a skalami ukryto mnohem více…

Neohrožené Andy jsem začala objevovat až poté, co jsem překonala mou nelibost k zimě. Je krásné pozorovat, jak se po cestě do hor mění krajina. Začínají růst stále větší a větší kaktusy a další rostliny, až jste najednou obklopeni mohutnými eukalypty a zasněženými štíty hor. Andy se tyčí až do výšky více než 6000 nad mořskou hladinou.

mountains

Průzračná jezera v údolích obklopují svahy plné původních políček s bramborami a kukuřicí. Krajinu sem tam naruší kamenné ruiny starodávných domů a chrámů. Mezi ta nejznámější města patří bezesporu Machu Picchu. V celém Peru se však nachází nespočet podobných a možná ještě námi neobjevených pevností a vesnic. Pro mě byl vždy nejkrásnějším místem na Zemi dešťný prales.

Džungle v Peru (španělsky selva) se dále dělí na horskou a nížinnou. Horská džungle je plná vodopádů, papoušků všech barev žijících v nádherných skalních útvarech. Tajuplná nedostupnost těchto oblastí mě pokaždé bere dech. Tyto oblasti jsou většinou dostupné omezeně po silnicích a hlouběji už pak jen po řekách nebo pěšky.

Typický prales – známý z obrázků a filmů je nížinný prales. Piraně, krokodýli, komáři a neuvěřitelné vlhko. Rozlehlé zalesněné oblasti propletené mýty o obřích hadech, bytostech žijících na hraně fyzické reality a šamanech měnících se v delfíny a jaguáry. Z nížinného pralesa pochází i bájná liána Ayahuasca. Tato velmi silná přírodní inteligence má moc léčit, otevírat mysl a indiánské kmeny ji odjakživa používali k dosažení svých cílů, předpovědím budoucnosti a pochopení života a vesmíru.

desert

Je to rostlina velice tajemná a vědci doposud nepřišli na to, jak vlastně funguje. Nějakým zvláštním způsobem se napojí na tělo, mysl a duši člověka a kooperuje s nimi. Jisté ale je, že už vyléčila mnoho lidí a takzvaně je PROBUDILA. Jsem jedna z nich. Dala mi pochopení vesmíru a života. Pro více informací o této liáně doporučuji velice výstižný dokument Wiliama Poltikoviče: Maestra Ayahuasca nebo velmi povedený film Blueberry.

Ayahuasca ale není jediná mocná bylina, se kterou takzvaní CURANDEROS – léčitelé, pracují. Už několik let jezdím do Peru za očistami a poznáním k léčiteli, který skloubil fyzioterapii a šamanské léčitelství společně s jeho vlastními poznatky při několikaměsíční přísné dietě v pralese. Jeho léčba a očista těla, ducha i mysli je velmi komplexní a pro mě velmi vyhovující.

Probíhá za striktní diety ve stravování, sexu a kontaktu s okolím v čisté přírodě, kde však člověk má pohodlí v podobě postele, teplé vody, elektřiny a pračky. Dieta z jedné, nebo více bylin je velmi individuální a léčitel ji navrhuje po napojení se na každého po celkové kontrole energetického i fyzického těla. Průběh očisty je velice individuální a záleží na problémech jedince. Toto místo se mi stalo druhým domovem.

Zvu tě nyní na cestu do tvé duše a do tvého srdce. Tam, kde vše dostává smysl a mračna mysli se postupně rozpouštějí a mění ve vědomí a čistotu. Tato cesta není vždy snadná a zábavná, je ale hluboká a dechberoucí. Je to cesta pravdy, upřímnosti k sobě samému. Skrze sebepřekonání mizí pochybnosti a slabost. Tato cesta se ti nyní otevřela. Záleží jen na tobě, jestli a kdy se po ní vydáš.

Je možné uskutečnit pouze cestu k léčiteli, skloubit dietu s cestováním a poznáním divů Peru, nebo jen cestovat. Vše záleží na domluvě. Pokud v tobě představa této cesty probudila zajímavé pocity, můžeš se začíst do zkušeností lidí, kteří už cestu do Peru podstoupili.

pepe

Pokud ten zajímavý pocit, byť jen trošičku naroste, neváhej nás nezávazně kontaktovat. Rádi ti odpovíme na tvé případné dotazy a objasníme veškeré nejasnosti. :-D

Těšíme se na tebe. Jindra a Adéla.

Galerie fotek z výprav